text
stringlengths
100
4.15k
label
int64
0
4
są skończone. Wtedy dla dowolnego \( x \in [a,b] \) mamy \( m \leq f(x) \leq M \). Całkując te nierówności w granicach od \( a \) do \( b \), otrzymujemy
3
w każdym punkcie \( (x_1,\,x_2,...x_n)\,\in\,U \) jest maksymalny, czyli równy \( n-1 \). Wykażemy
3
Odtąd będziemy traktować przekształcenie ( 6 ) jako asymptotyczne, zatem obliczenia będziemy dokonywali z dokładnoscią do \( O(|w|^3) \). Mnożąc równanie ( 7 ) przez operator \( \left[ I_2-D\,P_2\right]+ \) z lewej strony, otrzymujemy z żądaną dokładnością równanie
3
Wszystkie skandowce są srebrzystymi, dość miękkimi metalami, a ich twardość wzrasta wraz z liczbą atomową. Mają podobne temperatury topnienia ( Tabela 1 ). W porównaniu z większością metali, nie są zbyt dobrymi przewodnikami ciepła i elektryczności ze względu na małą liczbę elektronów dostępnych do wiązania metalicznego [5].
0
W skałach holokrystalicznych tylko część składników posiada prawidłowe wykształcenie, czyli są to kryształy, których morfologia jest zgodna z charakterystyczną postacią dla danego minerału. Stopień prawidłowości wykształcenia kryształów, czyli własnokształtność (automorfizm)( Rys. 7 ) określany jest jako:
2
Rozprężanie się gazu zamkniętego w cylindrze z ruchomym tłokiem zostało szeroko wykorzystane w konstrukcji silników. Rozpatrzymy teraz dwa zwykle występujące procesy to jest rozprężanie izotermiczne i rozprężanie adiabatyczne.
1
Pieniądz powoduje rozpad struktur społecznych i powstawanie nowych. Dążenie do wzbogacenia się wywołuje wiele różnic między grupami społecznymi. Uwidacznia się rozwarstwienie społeczeństwa pod względem ilości posiadanego pieniądza, a co za tym idzie - władzy, wpływów, sławy itp. Pokusa zdobycia pieniędzy za wszelką cenę determinuje rozwój przestępczości. Środki z nielegalnej działalności wprowadzane do państwowego obiegu wpływają niekorzystnie na stabilność finansową państwa [2].
4
gdzie \( \sigma_{gs} \) oznacza napięcie powierzchniowe na granicy gaz/ciało stałe, \( \sigma_{cs} \) – napięcie powierzchniowe na granicy ciecz/ciało stałe, \( \sigma_{gc} \) – napięcie powierzchniowe na granicy gaz/ciecz. Jeśli \( cos\theta \) jest równy jeden, to ciecz zwilża powierzchnię ciała stałego, jeśli cos \( cos\theta \) jest równy minus jeden, to ciecz nie zwilża powierzchni ciała stałego. Wartość \( cos\theta \) jest nazywana współczynnikiem zwilżalności.
0
Niemniej jednak, inwestor powinien wziąć pod uwagę wszystkie wymienione rodzaje ryzyka dotyczące obligacji, z tym że należy rozróżniać emitentów (bank hipoteczny) i użytkownika kapitału (kredytobiorca).
4
Douglas Coupland nazwał kolejne pokolenie generacją X, dla podkreślenia jej zagadkowości [3]. Dziś już wiadomo, że jej reprezentanci wysoko cenią osobistą niezależność, a także samodzielność w zdobywaniu wiedzy. Dostrzegają wartość zmiany w rozwoju osobistym i w karierze. Praca bywa całym ich życiem. Oczekują od lidera kompetencji coachingowych, a także tego, że będzie on chciał skorzystać z ich umiejętności, doceniając je i na bieżąco udzielając informacji zwrotnej. Chociaż ludzie ci pamiętają życie bez internetu, w większości bardzo skutecznie posługują się zawodowo narzędziami sieciowymi, prowadzą też ożywioną działalność na portalach społecznościowych, a szczególnie na Facebooku, traktując go również jako miejsce spotkań towarzyskich. Współczesna technologia stała się odkryciem ich życia, a także symbolem awansu po transformacji ustrojowej, która nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, dlatego dobrze się do niej zaadaptowali. Mimo to, bardzo sobie cenią tradycyjne ramy komunikowania [4], [5], [6].
4
W przypadku transakcji giełdowej konieczny jest udział instytucji finansowej uprawnionej do zawierania transakcji na danej giełdzie (najczęściej są to biura i domy maklerskie).
4
Omówimy teraz przykład wykorzystania zjawisk kwantowych w praktyce. Przedstawimy kwantowy generator światła nazwany laserem. Urządzenie to znalazło bardzo szerokie zastosowanie min. w telekomunikacji, badaniach naukowych, technologii obróbki metali i medycynie.
1
m - masa substancji wydzielonej na elektrodzie podczas elektrolizy \( k=\frac{M}{n*F} \)- równoważnik elektrochemiczny M - masa molowa wydzielonego jonu n - liczba elektronów przeniesionych w reakcji elektrodowej F - stała Faradaya (F = 96500 C) t - czas trwania elektrolizy I - prąd przepływający podczas elektrolizy
0
Istotnym elementem oceny sprawności działania przedsiębiorstwa jest analiza rotacji zapasów i należności, pozwalająca na ocenę długości okresu przechowywania zapasów i ściągalności należności. W ramach tej analizy oblicza się kilka wskaźników:
4
Jak wynika z powyższego przy tworzeniu obrazy kolorowego z filtrem Bayer-a składowa G jest mierzona dwa razy częściej niż R i B. Preferowanie koloru zielonego ma swoje uzasadnienie w czułości oka ludzkiego, które silniej reaguje na kolor jasno zielony (fale elektromagnetyczne o długości 555 nm) niż na pozostałe kolory [5] (Widzenie barwne).
2
Misy są zagłębieniami morfologicznymi, które tworzą się w wyniku procesów denudacyjnych. Najczęściej mają pochodzenie tektoniczne, wulkaniczne, osuwiskowe, impaktytowe, glacjalne, krasowe lub eoliczne [1], [2], [3]. Część z nich powstaje przez odcięcie od otwartych wód morskich zatok i lagun oraz izolację fragmentów rzek lub są to zanikające zbiorniki morskie. Zasilanie jezior odbywa się przez dopływ wód powierzchniowych i/lub podziemnych oraz przez wody pochodzące z opadów atmosferycznych. Jeziora, które powstały jako zbiorniki reliktowe, po morzach lub w starorzeczach, dziedziczą część lub całość wód po formie pierwotnej. Wielkość zasilania jezior jest zróżnicowana i zależy od zasobności w wodę sieci hydrologicznej otaczającego obszaru oraz od ilości opadów atmosferycznych. Zasilanie ma zasadnicze znaczenie w pierwszej fazie rozwoju jezior niereliktowych. Jest to etap wypełniania wodą mis i wówczas ogólny bilans, czyli różnica pomiędzy dostawą wody, a jej ubytkiem jest dodatni. Zmiana bilansu na przeciwny powoduje przejście zbiornika w stadium recesji i rozpoczyna proces jego zaniku.
2
Możemy zatem podawać postać tylko jednego z tych ciągów, aby jednoznacznie określić postać szeregu \( ( (a_n ),(S_n ) ) \).
3
Najogólniej rzecz ujmując, członków grup zadaniowych można podzielić na 1/inicjatorów, którzy rozpoczynają dyskusje, przekazują informacje, dzielą się wiedzą i doświadczeniami, artykułują swoje opinie oraz 2/ respondentów, którzy reagują, na to, co usłyszą, oceniając informacje, pomysły, propozycje i zadając pytania. W każdej grupie funkcjonuje też lider, który m.in. ustala i egzekwuje politykę grupy, wpływa na relacje pomiędzy członkami, ponosi odpowiedzialność za jej decyzje [4].
4
Masy w Ziemi są rozmieszczone nierównomiernie. Prędkość rozchodzenia się fal objętościowych przyjmuje generalnie trend rosnący, co związane jest ze wzrostem gęstości materii ku centrum. Zakłada się, że w strefach wewnątrzjądrowych Ziemi materia wykazuje 4,5 x większą gęstość w stosunku do budulca jej powierzchniowych części. Gwałtowane spadki prędkości rozchodzenia się fal sejsmicznych, jakie się zaznaczają w obrębie Ziemi, są wynikiem obniżenia gęstości wskutek upłynnienia lub uplastycznienia ośrodka [6]. Największe takie spadki obserwowane są w nieciągłościach na granicach geosfer (Moho i Gutenberga) oraz w sferach bezpośrednio im podległych ( Rys. 2 ), [2].
2
Sposób rozchodzenia się fal objętościowych w Ziemi nie jest jednorodny. Na pewnych głębokościach ulegają one załamaniu, odbiciu lub zmienia się skokowo ich prędkość ( Rys. 1 ).
2
Rozważmy najpierw liniowe jednorodne równanie różniczkowe cząstkowe \( \hskip 0.3pc 1 \hskip 0.3pc \)-go rzędu o \( \hskip 0.3pc n \hskip 0.3pc \)-zmiennych niezależnych
3
Wprowadzimy teraz pojęcia czoła fali i promienia fali. Jeżeli w przestrzeni rozchodzi się fala to możemy w każdej chwili utworzyć powierzchnię łączącą punkty, do których w tej właśnie chwili dotarła ta fala. Przesuwanie się tej powierzchni obrazuje rozchodzenie się fali. Właśnie taką powierzchnię nazywamy czołem fali (lub powierzchnią falową), a każdą linię prostą, prostopadłą do czoła fali, wskazującą kierunek ruchu fali nazywamy promieniem fali.
1
Oczywiście w obu całkach zmienną całkowania jest \( \hskip 0.3pc y\hskip 0.3pc \). Wzór ten określa rozwiązanie problemu ( 1 ), ( 2 ) w zależności od zadanych funkcji \( \hskip 0.3pc f\hskip 0.3pc \) i \( \hskip 0.3pc g.\hskip 0.3pc \) Warto podkreślić, że funkcja Greena jest określona dla operatora Laplace'a oraz zbioru \( \hskip 0.3pc \Omega,\hskip 0.3pc \) nie zależy natomiast od funkcji \( \hskip 0.3pc f\hskip 0.3pc \) i \( \hskip 0.3pc g.\hskip 0.3pc \)
3
Granica transformująca jest granicą płyt litosfery i występuje tam, gdzie płyty przesuwają się względem siebie w poziomie, wzdłuż uskoku transformującego (zob. Założenia teorii tektoniki płyt ), [1], [2], [3]. Uskok transformujący jest rodzajem uskoku przesuwczego, aczkolwiek nie każdy uskok przesuwczy jest uskokiem transformującym. Uskoki transformujące najczęściej występują na dnach oceanicznych, przecinają i przesuwają osie grzbietów śródoceanicznych. Są one sprzężone z pęknięciami skorupy oceanicznej [4]. Pęknięcia te reprezentują poprzednio aktywne uskoki transformujące. Można je śledzić przez setki kilometrów jako wzniesione grzbiety na dnie oceanu ( Rys. 1 ).
2
Jak wynika z równania ( 1 ), częstość drgań cząsteczki zależy od stałych siłowych wiązań i mas atomowych, a zatem przejścia pomiędzy poziomami elektronowo-oscylacyjnymi cząsteczki stanowią „odcisk palca struktury”, który jest charakterystyczny dla grup chemicznych obecnych w polimerze, np. glikolu etylenowego w poli(glikolu etylenowym) (zob. Rys. 1 ) [1], [2]. Ponieważ częstości drgań są wrażliwe na obecność i rodzaj sąsiednich grup chemicznych, na podstawie widm oscylacyjnych uzyskuje się informacje na temat lokalnego środowiska.
0
Możliwa też jest dostawa fizyczna przedmiotu umowy, a rozliczenie pieniężne wynika z założenia, że dostarczony fizycznie przedmiot umowy został natychmiast sprzedany na rynku spot.
4
Na początku XX w. znano wiele wyników eksperymentalnych, które wskazywały na to, że atomy zawierają elektrony. Z faktu, że atomy są elektrycznie obojętne wnioskowano, że mają one również ładunek dodatni równy ujemnemu. Ponadto, ponieważ masa elektronów jest bardzo mała w porównaniu z masą najlżejszych nawet atomów oznaczało to, że ładunki dodatnie związane są ze znaczną masą.
1
Jeziora słonowodne objęte są głównie sedymentacją chemiczną. Z wód wytrącają się węglany i ewaporaty (głównie gips i anhydryt), a przy bardziej zaawansowanej ewaporacji również chlorki i inne skały solne (Rys. 6). Wody jeziorne mają zróżnicowane składy chemiczne, co przekłada się na różnorodność mineralną deponowanych w nich utworów. Zwykle sedymentacją ewaporatową objęte są zbiorniki bezodpływowe, w których okresowo dochodzi do wzrostu zasolenia i masowego strącania się osadów chemicznych. Sezonowe zmiany zapisują się w profilu osadowym. W okresach suchych i gorących następuje wzmożona sedymentacja chemiczna i dochodzi do krystalizacji siarczanów i chlorków. Natomiast w okresach dostawy wody i rozcieńczenia roztworu w jeziorze, powstawanie ewaporatów ulega ograniczeniu i zaznacza się większy wpływ drobnookruchowej sedymentacji klastycznej. W profilu osadów jezior słonych występują ewaporaty naprzemiennie z utworami zawierającymi iły i muły, których ilość ku górze profilu maleje, kosztem wzrostu ilości ewaporatów.
2
Ładunek otoczony przez powierzchnię Gaussa jest równy \( Q_{wewn.}=\sigma S \), gdzie \( \sigma \) jest gęstością powierzchniową, a \( S \) powierzchnią podstawy walca. Z symetrii wynika, że pole \( {\bf E} \) jest prostopadłe do płaszczyzny więc nie przecina bocznej powierzchni walca (strumień przez boczną powierzchnię jestrówny zeru).
1
Nadzór makroostrożnościowy obejmuje identyfikację, ocenę i monitorowanie ryzyka systemowego oraz działania mające na celu ograniczenie tego ryzyka poprzez zastosowanie instrumentów makroostrożnościowych. Celem nadzoru makroostrożnościowego jest ograniczanie ryzyka systemowego, w szczególności poprzez wzmacnianie odporności systemu finansowego i w konsekwencji wspieranie długookresowego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego kraju. https://nbp.pl/system-finansowy/nadzor-makroostroznosciowy/
4
Słynnym negatywnym skutkiem wystąpienia rezonansu jest zawalenie się mostu Tacoma w USA w 1940 roku. Film przedstawiający tę katastrofę budowlaną można znaleźć m.in w serwisie YouTube
1
gdzie: \(f\) – ogniskowa obiektywu, \(c\) – odległość obrazowa, \(d\) – odległość przedmiotowa (Rys. 4).
2
przy czym należy rozważyć trzy przypadki: \( \hskip 0.3pc \delta <0, \hskip 0.3pc\delta =0\hskip 0.3pc \) i \( \hskip 0.3pc \delta >0. \hskip 0.3pc \)
3
Podczas rozpadu jąder pierwiastków promieniotwórczych tworzą się jądra nowego pierwiastka, które są nietrwałe i ulegają samorzutnie dalszemu rozpadowi. W ten sposób tworzą się szeregi promieniotwórcze. Wyróżniamy naturalne szeregi promieniotwórcze:
0
Zwróćmy uwagę, że we wzorze ( 3 ) występują tylko wartości bezwzględne sił (a nie wektorowe), bo te siły są do siebie prostopadłe.
1
Łańcuchy boczne aminokwasów są różne pod względem strukturalnym i chemicznym. Niektóre z nich wykazują strukturę rozgałęzioną (np. w Ala i Val) lub strukturę liniową (np. w Met i Lys), a inne mają struktury pierścieniowe (np. Pro i Phe) (zob. Rys. 1 ). Aminokwasy można podzielić na trzy grupy: niepolarne, polarne i naładowane elektrycznie. Łańcuch boczny aminokwasów niepolarnych jest hydrofobowy, a zatem nie może tworzyć wiązań wodorowych z cząsteczkami wody. Łańcuch boczny aminokwasów polarnych zawiera grupę funkcyjną zdolną do tworzenia wiązań wodorowych z wodą i z innymi aminokwasami. Natomiast, aminokwasy elektrycznie naładowane zawierają zdeprotonowaną grupę funkcyjną kwasów karboksylowych w obojętnym pH roztworu (aminokwasy kwasowe) lub grupę funkcyjną zawierającą azot z dodatnim ładunkiem w naturalnym pH roztworu (aminokwasy zasadowe).
0
Korzystając z wyrażeń Siła harmoniczna i drgania swobodne-( 2 ) i Siła harmoniczna i drgania swobodne-( 4 ) na \( x(t) \) i \( v(t) \) oraz pamiętając, że \( m\omega^{2}= k \) otrzymujemy
1
Zgodnie z zasadą Pauliego dwa elektrony znajdują się w stanie \( n \) = 1, a trzeci elektron na powłoce \( n \) = 2. Zmierzona wartość energii jonizacji litu wynosi 5.4 eV (co odpowiada \( Z_{ef} \) = 1.25).
1
Baza jest na tyle cienka, że większość dziur przechodzi (dyfunduje) do kolektora, a tylko niewielka część (około \( 1\% \)) wypływa z bazy ( \( I_{be} \)). Pozostały prąd ( \( 99\% \)) wypływa przez kolektor. Jak widać na Rys. 3b kolektor jest na bardziej ujemnym potencjale niż baza aby dodatnie dziury łatwiej mogły do niego przechodzić.
1
Równanie ( 6 ) nazywamy równaniem charakterystyk równania ( 1 ). Zauważmy jeszcze, że warunek \( \hskip 0.3pc \varphi_y \neq 0 \hskip 0.3pc \) w powyższej uwadze nie jest ograniczający. Istotnie, jeśli chcemy aby rozważane przekształcenie było nieosobliwe, pochodne cząstkowe \( \hskip 0.3pc \varphi_x \hskip 0.3pc \) i \( \hskip 0.3pc \varphi_y \hskip 0.3pc \) funkcji \( \hskip 0.3pc\varphi \hskip 0.3pc \) nie mogą zerować się równocześnie, zatem jedna z nich jest różna od zera. Jeśli \( \hskip 0.3pc \varphi_x \neq 0, \hskip 0.3pc \) argument jest analogiczny. Kładąc \( \hskip 0.3pc \lambda =\dfrac {dy}{dx} \hskip 0.3pc \) równanie ( 6 ) przyjmie postać
3
W stanie wzbudzonym jeden z dwóch elektronów na orbitalu atomowym \( \text{2s} \) zostaje przeniesiony na trzeci pusty orbital atomowy \( \text{2p} \). W rezultacie, każdy z czterech elektronów walencyjnych węgla zajmuje pojedynczo cztery orbitale atomowe. W zależności od liczby wiązań utworzonych pomiędzy dwoma sąsiadującymi atomami węgla, orbital atomowy \( \text{2s} \) miesza się liniowo z trzema (wiązanie pojedyncze \( \ce{C-C} \)), dwoma (wiązanie podwójne \( \ce{C=C} \)) lub jednym (wiązanie potrójne \( \ce{C\bond{#}C} \)) orbitalem atomowym \( \text{2p} \) tego samego atomu węgla dając orbitale zhybrydyzowane w liczbie równej liczbie orbitali atomowych biorących udział w mieszaniu. Orbitale zhybrydyzowane są skierowane w pewne kierunki zadane (zob. ).
0
Transmisyjny model komunikowania U podstaw tego modelu leży widzenie komunikacji, jako procesu transmisji określonej liczby komunikatów (przekazów) określonych przez nadawcę lub źródło, które są przesyłane do odbiorcy. Model ten ma charakter podstawowy i w historii rozwoju badań nad komunikowaniem masowym wielu autorów próbowało go rozszerzać i ulepszać ten model tak by oddawał jak najpełniej proces komunikacji masowej i ukazywał jego specyfikę [2].
4
Zaproponowana poniżej metoda postępowania jest jednym z równoważnych sposobów definiowania masy. Opiera się ona na porównaniu nieznanej masy \( m \) z wzorcem masy \( m_0=1 \) kg. Pomiędzy masami umieszczamy ściśniętą sprężynę i następnie zwalniamy ją. Masy \( m \) i \( m_0 \), które początkowo spoczywały polecą odrzucone w przeciwnych kierunkach odpowiednio z prędkościami \( v \) i \( v_0 \) ( Rys. 1 ).
1
Wysokość lotu jest wprost proporcjonalna do ogniskowej kamery. Jeśli kamera ma wymienne obiektywy to planując lot nad miastem lepiej jest wybrać obiektyw z dłuższą ogniskową, gdyż wtedy na zdjęciu będzie mniej miejsc przesłoniętych przez budynki czy drzewa. Jak pokazuje Rys. 1 taką samą skalę i taki sam GSD można uzyskać przy różnych relacjach wysokości lotu i ogniskowej.
2
Na efektywne pole magnetyczne ma również wpływ orientacja jąder sąsiednich. Efekt ten nazywany jest sprzężeniem spinowo-spinowym (zob. Rys. 3 ) i powoduje rozszczepienie sygnału każdego typu jądra na dwie lub więcej linii. Separacja linii jest zawsze stała w ramach danego multipletu i nazywana jest stałą sprzężenia (J), która jest niezależna od pola magnetycznego i dlatego jest mierzona jako częstotliwość (w Hz). Liczba rozszczepień wskazuje liczbę jąder związanych chemicznie w pobliżu obserwowanego jądra, a wzorce rozszczepień są symetrycznie rozmieszczone po obu stronach przesunięcia chemicznego, przy czym linie środkowe są zawsze silniejsze niż linie zewnętrzne. Najczęściej obserwowanym wzorcem jest singlet (jeden sygnał), dublet (dwa sygnały o jednakowej intensywności), triplet (trzy sygnały o stosunku intensywności 1:2:1) i kwartet (cztery sygnały o intensywności 1:3:3:1).
0
Jeśli punkt terenowy odwzorował się na kilku zdjęciach, wówczas do pomiaru należy wybrać stereogram o największym kącie wcinającym, gdyż wtedy iloraz \(\frac {\Delta Z } {b}\) jest najmniejszy. W sytuacji pokazanej na Rys. 3, największy kąt wcinający dla punktu \(P\) jest na stereogramie złożonym ze zdjęcia pierwszego i trzeciego (baza \(b_{13}\)).
2
Denitryfikacja polega na redukcji azotanów do formy gazowej \(N_2\) i zachodzi przy udziale beztlenowych bakterii Pseudomonas i Paracoccus [6]. Kończy ona cykl azotowy.
2
Podsumowaniem tych badań stała się wydana w 1942 roku książka, w której autorzy posłużyli się niezwykle szeroką bazą fotograficzną [1]. W tej publikacji zdjęcia nie pełniły wyłącznie funkcji etnograficznej ilustracji tekstu. Można wręcz stwierdzić, że Bateson i Mead przygotowali pierwszą naukową książkę, w której obrazy pełniły rolę wiodącą, a narracja pozostała jedynie ich uzupełniającym wyjaśnieniem. Ten efekt udało się uzyskać, ponieważ fotografie zamieszczone w publikacji nie były pozowane, dzięki czemu pokazano rozbudowane sekwencje gestów i układów ciała, obrazujące na przykład zachowania matek względem swoich dzieci. W 1938 roku para uczonych przeprowadziła analogiczne badania w Nowej Gwinei, gdzie Bateson wykonał 10 000 zdjęć, jednakże osobne wnioski z tej naukowej wyprawy nie zostały nigdy opublikowane. Bateson i Mead przygotowali również filmy. Wielką popularność zdobył "Trans and Dance in Bali". Mead nakręciła jeszcze potem film "Bathing Babies in Three Cultures", ilustrujący zróżnicowane kulturowo postawy opiekuńcze matek wobec swoich dzieci.
4
Dialog międzykulturowy Relacje między społeczeństwami przyjmującymi a migrantami, grupami etnicznymi czy mniejszościami żyjącymi na danym terytorium opisuje również perspektywa dialogu międzykulturowego, zainicjowana Białą Księgą Rady Europy w 2008, która skupia się na komunikacji międzykulturowej i zrozumieniu międzykulturowym [9]. W związku z tym rozwój kompetencji międzykulturowych stał się priorytetowym obszarem edukacji, związanym z edukacją na rzecz demokratycznego obywatelstwa i świadomości praw człowieka [10]. Koncepcja dialogu międzykulturowego zakłada wspólne wartości uniwersalne – prawa człowieka i demokrację – i godzi pozorną opozycję między uniwersalizmem a partykularyzmem, przyjmując pogląd, że abstrakcyjne wartości uniwersalne zawsze muszą być interpretowane w określonych kontekstach kulturowych, gdy są wprowadzane w życie [8]. Dialog międzykulturowy dotyczy przede wszystkim otwartości, wzajemnego zrozumienia, szacunku i akceptacji różnic, a nie zmian, jest otwartą i refleksyjną wymianą poglądów opartą na wzajemnym zrozumieniu i szacunku, ma na celu pogłębienie zrozumienia różnorodnych światopoglądów i praktyk oraz rozwoju osobistego [10].
4
Wyznaczymy teraz macierze \( \hskip 0.3pc J,\hskip 0.3pc P,\hskip 0.3pc \) i \( \hskip 0.3pc e^{tJ}\hskip 0.3pc \) dla niektórych przykładów z następujących modułów: "Rozwiązywanie układów równań liniowych jednorodnych o stałych współczynnikach, gdy wartości własne są różne, ale nie wszystkie rzeczywiste", "Rozwiązywanie układów równań liniowych jednorodnych o stałych współczynnikach, gdy macierz układu jest diagonalizowalna", "Przykłady rozwiązywania układów równań liniowych jednorodnych o stałych współczynnikach, gdy macierz układu nie jest diagonalizowalna".
3
Teoria wiązań walencyjnych to druga – obok teorii orbitali molekularnych – koncepcja w chemii kwantowej pozwalająca na rozwiązanie zagadnień związanych z energią i strukturą cząsteczki. Opisuje ona wiązanie chemiczne jako efekt nałożenia się na siebie dwóch orbitali atomowych zawierających niesparowane elektrony o spinach przeciwnych (każdy orbital pochodzi od innego atomu). Sparowane elektrony pochodzące z nakładających się na siebie orbitali są przyciągane do jąder obu atomów. Rozważmy przykład powstawania wiązania chemicznego w cząsteczce wodoru. Dwa atomy wodoru, początkowo w nieskończonej odległości od siebie (brak oddziaływań), zbliżają się, przez co zaczynają działać między nimi coraz większe siły, przez co w sposób ciągły dokonują się zmiany w stanie atomów – od atomów izolowanych, przez stan pobudzony wciąż odrębnych atomów, aż do momentu, w którym, przy pewnej odległości, nastąpi w układzie skokowa, jakościowa zmiana chemiczna, w wyniku której powstaje cząsteczka wodoru ( Rys. 1 ).
0
Oprócz zwykłych kontraktów forward na rynku pozagiełdowym (ang. over-the-counter, OTC) można też spotkać takie jego odmiany:
4
Funkcje harmoniczne posiadają wiele interesujących własności, a ich teoria stanowi rozbudowany dział matematyki. Poniżej podamy niektóre własności tych funkcji. Rozpoczniemy od prostych wniosków wynikających łatwo z wzorów Gaussa-Greena.
3
W Polsce program cyklicznego opracowania ortofotomapy o zasięgu krajowym rozpoczął się na początku obecnego wieku. Program jest zarządzany centralnie, stawia wymóg, aby zdjęcia były wykonane kamerą pomiarową [3]. Dlatego ortofotomapy wykonywane w ramach programu krajowego są domeną fotogrametrii ze statków załogowych (zob. Fotogrametryczne statki powietrzne). Punktem dostępowym jest serwis geoportal.gov.pl, serwis notuje około milion odwiedzin miesięcznie 1 . Ortofotomapa jest jedną z wielu warstw tematycznych, wyświetla się domyślnie jako mapa podkładowa danych wektorowych (przy odpowiednio dużej skali przeglądania). Podobną rolę odgrywa ortofoto w regionalnych serwisach informacji przestrzennej, np. Małopolska i systemach miejskich, np. Kraków. Ortofoto z różnych lat można nie tylko przeglądać, ale też pobrać i przy pomocy narzędzi GIS wykorzystać dla potrzeb zawodowych lub osobistych. Eksploatacja ortofoto w narzędziach GIS, jako warstwy odniesionej do dowolnego układu współrzędnych, jest ujednolicona dzięki otwartemu standardowi GeoTIFF. Kierunki wykorzystania ortofoto są bardzo zróżnicowane [1]. Dla celów zawodowych z ortofoto korzystają najczęściej: planiści przestrzenni, urbaniści, pośrednicy nieruchomości, pracownicy administracji publicznej, leśnicy, archeolodzy.
2
Istnieje jednak możliwość wzbudzenia, na przykład termicznie, elektronu walencyjnego, tak że stanie się on swobodnym elektronem przewodnictwa. Powstaje wtedy w powłoce walencyjnej puste miejsce po elektronie nazywane dziurą. Na Rys. 1 zaznaczono symbolicznie tę sytuację.
1
Aby powstał obraz, naświetlenie musi być większe niż czułość matrycy. Do określania czułości matryc stosuje się jednostki ISO (International Standards Organization). Wartość bazowa ISO równa 100 oznacza, że na matrycy powstanie obraz dobrej jakości przy naświetleniu 0,1 lx \(\cdot \) s 2 . Standardowo stosuje się ciąg wartości ISO: 100, 200, 400, 800, itd. W takim ciągu każda zmiana ISO o jeden krok to dwukrotne zwiększenie czułości matrycy na światło. Wartości ISO większe od czułości bazowej matrycy są uzyskiwane na drodze wzmocnienia pomierzonego naświetlenia (sygnału). Ponieważ każdy sygnał zawiera szum, toteż wzmocnienie sygnału zwiększa jednocześnie zawarty w nim szum.
2
Strony równania chemicznego rozdzielone mogą być strzałkami, których postać zależy od typu reakcji ( Tabela 1 ), bądź znakiem równości w przypadku, gdy interesujący jest jedynie bilans danej reakcji. Pomiędzy poszczególnymi reagentami umieszcza się znak dodawania, plus \( (+) \).
0
Przedstawienie i scharakteryzowanie każdego kręgu kultury, zwłaszcza w perspektywie komunikacji społecznej i międzykulturowej, jest niezwykle trudne. Jednak zadanie to nabiera dodatkowych trudności, gdy próbujemy scharakteryzować kulturę europejską. Podobnie, gdy będziemy mówić o kulturze komunikacji biznesowej, czy stylu prowadzenia negocjacji mieszkańców Europy. To, o co możemy się pokusić, to wskazanie pewnych podobieństw między rozmaitymi regionami. W związku z tym mówi się o północnym, południowym lub łacińskim, środkowoeuropejskim, wschodnioeuropejskim oraz anglosaskim stylu komunikacji, choć klasyfikacja ta nie obejmuje całej różnorodności Europy.
4
Pumeks to krzepnące w powietrzu fragmenty lawy pozbywającej się gazów, co prowadzi do powstania lekkich (poniżej 1 g/ \( cm^3 \)), porowatych skał ( Rys. 5 ).
2
Cząstka przechodząc przez szczelinę pomiędzy duantami, zwiększa swoją prędkość (przyspieszana polem elektrycznym) i równocześnie zwiększa promień \( R \) swojej orbity zgodnie ze związkiem
1
Doświadczalnie stwierdzono, że gdy kąt padania jest równy kątowi całkowitej polaryzacji to wówczas wiązka odbita i załamana tworzą kąt prosty czyli
1
Druga część podręcznika dostarcza Czytelnikowi ogólną wiedzę dotyczącą struktury systemu finansowego i roli, jaką odgrywają w nim poszczególne grupy jednostek. Szczególną uwagę zwrócono na rynek finansowy, jego sektory, regulację i segmentację. Opisano cechy podstawowych rodzajów papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych. W podręczniku skrótowo wspomniano o roli systemu bankowego, jednak pominięto analizę finansów publicznych i finansów międzynarodowych, które są przedmiotem licznych opracowań naukowych i dydaktycznych. Do drugiej części podręcznika można zaliczyć następujące rozdziały:
4
W przypadku obdukcji związanej orogenezą kolizyjną mamy do czynienia ze zgniataniem litosfery oceanicznej w trakcie kolizji dwóch kontynentów. Obdukcja tego rodzaju przyczyniła się do powstania ofiolitów alpejskich.
2
Analogicznie możemy przestudiować przypadek źródła poruszającego się z prędkością \( v_{z} \) względem nieruchomego obserwatora (i względem ośrodka). Otrzymujemy wtedy zależność
1
Głowy cukru są to kopulaste pagórki i wzgórza typowe dla obszarów tropikalnych. Zbudowane są głównie ze skał magmowych, głębinowych i powstają na skutek wietrzenia, przede wszystkim chemicznego. Czynnikiem sprzyjającym są kopulasto zakrzywione spękania ciosowe, będące efektem ciosu termicznego [4].
2
Wulkany mieszane (stratowulkany) ( Rys. 3 ) stanowią dominującą grupę aktualnie czynnych wulkanów lądowych [1], [2], [3], [4]. Charakterystyczne dla nich są stożki o nachyleniu stoków około 30 \( {^o} \), które zbudowane są z naprzemianległych, nachylonych zgodnie z powierzchnią stożka warstw zakrzepłej lawy i materiału piroklastycznego ( Rys. 4 ).
2
Taki obraz atomu był zgodny z wynikami doświadczeń nad rozpraszaniem cząstek alfa, ale pozostało wyjaśnienie zagadnienia stabilności takiego atomu.
1
Wartościowy próg rentowności dla produkcji jednoasortymentowej można obliczyć według poniższego wzoru:
4
Porównując odpowiednia równania ( ( 2 ) - ( 7 ) ) i ( ( 8 ) - ( 11 ) ) uzyskujemy bardzo ważne związki:
0
Polikondensacja w stanie stałym to proces, w którym wzrost łańcucha polimeru zachodzi w warunkach, w których co najmniej jeden reagent jest w stanie stałym; proces zachodzi pod wpływem ciepła pod nieobecność tlenu i wody, w próżni lub w wyniku przedmuchiwania gazem obojętnym w celu usunięcia produktów ubocznych reakcji.
0
Działanie mrozu koncentruje się w strefie polarnej i umiarkowanej, a wpływ mrozu sięga do 8 m, w Polsce do 1,5 m. Szczególnie intensywne efekty zamrozu występują na przedpolach lodowców (wietrzenie peryglacjalne) lub w wysokich górach. Efektem działania mrozu może być rozpad blokowy i ziarnisty [1], [6], [5], [7], [8].
2
Subsydencja dna morza szelfowego prowadzi do powstania bardzo grubych (setki metrów) formacji skał okruchowych i węglanowych.
2
Przedstawimy teraz kilka podstawowych własności całki oznaczonej wynikających bezpośrednio z jej definicji.
3
Podkreślmy, że symbol \( \sqrt[n]{r} \) występujący w powyższym wzorze oznacza "zwykły" pierwiastek arytmetyczny stopnia \( n \) z liczby rzeczywistej \( r \), jest zatem określony jednoznacznie.
3
Elektrony emitowane z ogrzewanego włókna przyspieszane są napięciem \( U \), które można regulować. Wiązka elektronów zostaje skierowana na kryształ niklu, a detektor jest ustawiony pod pewnym szczególnym kątem \( \phi \). Natężenie wiązki ugiętej na krysztale jest odczytywane przy różnych napięciach przyspieszających czyli przy różnej energii kinetycznej elektronów.
1
W czasie \( \Delta t \) cząstka płynu przebywa odległość równą \( v\Delta t \). Masa płynu przechodzącego przez \( S_{1} \) w czasie \( \Delta t \) wynosi
1
Zgodnie z fizyką klasyczną, w wyniku tego hamowania powinna nastąpić emisja promieniowania elektromagnetycznego o widmie ciągłym ponieważ ładunek doznaje przyspieszenia (opóźnienia).
1
Minerały skał magmowych krystalizują bezpośrednio ze stopu glinokrzemianowego, wówczas stanowią minerały pierwotne[1]. Mają one zróżnicowaną stabilność środowiskową, te mniej odporne, pod wpływem procesów pomagmowych lub podczas wietrzenia, mogą ulegać przemianom w inne gatunki mineralne, które należą do minerałów wtórnych[3], [2].
2
która przedstawia przenoszenie się drgań harmonicznych w kierunku \( x \), i która pokazana jest na rys13.4. Stała \( A \) (opisująca maksymalne wychylenie) jest amplitudą fali, a wyrażenie \( {\frac{2\pi }{\lambda }(x-{vt})} \) przedstawia fazę. (Pamiętaj: gdy mówimy o wybranej części fali to tym samym mówimy o określonej fazie).
1
Zamieńmy teraz całki powierzchniowe we wzorze ( 3 ) na całki podwójne. Oczywiście równanie sfery \( \hskip 0.3pc \widetilde S(\widetilde P_0, \,at) \hskip 0.3pc \) możemy zapisać za pomocą równań półsfer:
3
Procesy sedymentacyjne są procesami selektywnymi. W ich trakcie dochodzi do eliminacji składników nietrwałych i zachowania oraz koncentracji elementów o wyższej stabilności. Najwyższy stopień selekcji osiąga materiał, który podlegał wielu redepozycjom. O dojrzałości skały osadowej świadczy między innymi skład mineralny ziaren allogenicznych. Skały o wysokiej dojrzałości mineralnej to takie, których składniki przeszły zaawansowaną selekcję i składają się tylko z minerałów stabilnych (zob. Tekstury skał okruchowych).
2
\( \hskip 0.3pc \omega_n= \dfrac{na\pi}l \hskip 0.3pc-\,\, \) częstotliwość drgania \( \hskip 0.3pc n\hskip 0.3pc \)-tej harmonicznej.
3
Na pierwszych dwóch platformach jednostką transakcyjną jest jedna obligacja, natomiast na dwóch ostatnich jednostka transakcyjna wyrażona wartościowo – ma wartość co najmniej 100 tys. zł lub odpowiednio 100 tys. waluty obcej. Przedmiotem transakcji na rynku mogą być zdematerializowane obligacje, listy zastawne i inne dłużne instrumenty finansowe inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z zaciągnięcia długu, emitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego, wprowadzone do obrotu na rynku. Taka architektura Catalyst sprawia, że jest on dostosowany do emisji o różnych wielkościach i różnej charakterystyce, a także do potrzeb różnych inwestorów – hurtowych i detalicznych, instytucjonalnych i indywidualnych https://www.bondspot.pl/rynek_regulowany.
4
Kryształ jest formą geometryczną występowania danego minerału, a podstawową jego jednostką jest komórka elementarna( Rys. 1 , Rys. 2 A). Jest to najmniejsza, powtarzalna część sieci krystalicznej. Ma kształt równoległościanu, w którym rozmieszczone są cząsteczki, atomy i jony. Każda komórka elementarna ma konkretną strukturę i stałą wielkość.
2
Historyczny rozwój koncepcji budowy atomu zawierał kilka modeli. Leukippos i jego uczeń Demokryt w IV w. p.n.e byli pierwszymi, którzy przedstawili materię jako zbiór atomów - niepodzielnych cząstek, sztywnych kul, pozbawionych wewnętrznej struktury i otoczonych próżnią. Jednak do chemii teorię atomistyczną wprowadził dopiero w pierwszych latach XIX w. John Dalton, który wykazał, że opierając się na odpowiednio sprecyzowanym pojęciu atomu można w sposób konsekwentny wyjaśnić podstawowe prawa chemii (prawa zachowania masy, prawa stosunków stałych, prawa stosunków wielokrotnych, prawo objętościowe Gay-Lussaca itp.). Koncepcja Daltona, która utrzymywała się do końca XIX w. opisywała atom jako jednostkę niepodzielną. Dopiero ostatnia dekada tego wieku podważyła tę teorię przedstawiając atom jako twór o skomplikowanej strukturze. Joseph J. Thomson odkrywając w 1894 roku elektron zmienił ten pogląd i od tej pory atom staje się kulą elektryczności dodatniej (ładunków dodatnich), w której mieszczą się mniejsze kulki – składowe atomu (elektrony). Model ten nazywany jest modelem „ciasta z rodzynkami” ( Rys. 1 ).
0
Dokładna znajomość kinetyki reakcji polimeryzacji ma bardzo duże znaczenie w procesie kontrolowania przebiegu reakcji, jest bardzo istotna m.in. w tworzeniu nowych metod syntezy polimerów.
0
Kryształy kowalentne są twarde i posiadają wysoką temperaturę topnienia. Brak elektronów swobodnych powoduje, że ciała atomowe nie są dobrymi przewodnikami elektryczności i ciepła. Czasami jednak, jak w przypadku wymienionych Ge i Si są one półprzewodnikami.
1
Promieniowanie wysyłane przez ogrzane ciała nazywamy promieniowaniem termicznym. Wszystkie ciała emitują takie promieniowanie do otoczenia, a także z tego otoczenia je absorbują w każdej temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Jeżeli ciało ma wyższą temperaturę od otoczenia, to będzie się oziębiać ponieważ szybkość promieniowania przewyższa szybkość absorpcji (oba procesy zawsze występują jednocześnie). Gdy osiągnięta zostanie równowaga termodynamiczna wtedy te szybkości będą równe.
1
Granice konwergentne (zbieżne) płyt litosfery występują tam, gdzie płyty przesuwają się w przeciwnych kierunkach i wzajemnie na siebie oddziałują [1], [2], [3]. Kierunek ruchu płyt został przedstawiony w postaci strzałek na Rys. 1 . Granice te charakteryzują się aktywnością tektoniczną, wulkaniczną i trzęsieniami ziemi (zob. Założenia teorii tektoniki płyt ).
2
Niejednokrotnie przy obliczaniu wyznacznika wygodnie jest daną macierz przekształcić, stosując operacje nie mające wpływu na jej wyznacznik (zob.: twierdzenie Własności wyznacznika macierzy ).
3
Analogicznie obliczamy \( N(E) \) dla pozostałych wartości \( E \) (patrz ostatni wiersz Tabela 1 ).
1
Wiązanie azotu, czyli przemiana gazowego azotu (\(N_2\)) w związki, które są przyswajalne dla roślin [3] zachodzi przy udziale bakterii. Pewna ilość azotu jest wiązana przez wyładowania atmosferyczne.
2
Złożoność struktur tetraedrycznych zależy głównie od temperatury, w jakiej powstaje minerał. W wysokiej temperaturze tworzą się izolowane czworościany (oliwiny) lub krótkie łańcuchy. W miarę spadku temperatury tworzy trójwymiarowy szkielet (kwarc). Występuje możliwość zastępowania atomów krzemu przez atomy glinu. Takie krzemiany noszą nazwę glinokrzemianów.
0
Efektywny algorytm detekcji punktów wiążących 2 pozwolił opracować metodę automatycznej estymacji EOZ zdjęć, opartą na równaniach kolinearności, która rozwiązuje problem przybliżonych wartości niewiadomych dla dowolnie zorientowanych zdjęć (elementem metody jest automatyczne szacowanie przybliżonych EOZ). Równolegle rozwijały się metody automatycznego, masowego pomiaru stereoskopowego na zdjęciach o znanych EOZ [4, 5], nazywane Multi View Stereo (MVS). Efekty obu ścieżek badawczych są łącznie implementowane w programach komputerowych, co podkreśla nazwa złożona z dwóch akronimów: SfM–MVS 3 .
2
Zaletą tych walorów w porównaniu do zwykłej lokaty jest ich zbywalność – certyfikaty są handlowane na rynku wtórnym. Oznacza to o wiele wyższą płynność certyfikatów niż lokat bankowych. Na cenę rynkową certyfikatu na rynku wtórnym składa się bieżąca cena tego waloru oraz odsetki przypadające za miniony okres. Wierzycielem, który otrzyma środki pieniężne od emitenta jest ostatni posiadacz tego dokumentu.
4
Rozpatrzmy jeszcze raz ruch ciała pod wpływem stałej, niezrównoważonej siły \( {\bf F} \) i obliczmy pracę jaką wykonuje ona na drodze \( {\bf s} \). Stałość siły oznacza, że ruch odbywa się ze stałym przyspieszeniem \( {\bf a} \). Zakładamy ponadto, że kierunek siły \( {\bf F} \) i przyspieszenia \( {\bf a} \) pokrywa się z kierunkiem przesunięcia \( {\bf s} \). Dla ruchu jednostajnie przyspieszonego możemy napisać
1
W makroskopowym obrazie, syderyty są zwykle homogenicznymi skałami pelitycznymi. Niektóre odmiany zawierają widoczne okiem nieuzbrojonym ziarna, najczęściej są to ooidy lub bioklasty (zob. Składniki teksturalne skał węglanowych). Odmiany ziarniste, tj. oolity syderytowe lub muszlowce syderytowe są dość rzadkie.
2
Węgiel kamienny zawiera 76-96% wagowych węgla (Rys. 3). Jest barwy czarnej, cechuje go zwięzłość, kruchość, matowy lub błyszczący połysk oraz występowanie laminacji równoległej. Wzrost uwęglenia wiąże się z zanikiem struktur laminarnych i uzyskaniem metalicznego połysku oraz przełamu muszlowego [3], [4]. Takie cechy mają odmiany wysoko kaloryczne, tj. antracyt zawierający ponad 94% wagowych węgla i szungit, w którym udział pierwiastka węgla przekracza 96% [1], [8], [6].
2
Źródła klasyfikowane są w oparciu o różne kryteria. Powszechnie wykorzystywany jest podział bazujący na budowie geologicznej miejsca wypływu wód i zgodnie z nim wyróżnia się źródła [2], [3], [4]:
2
Energią potencjalną sprężyny obliczyliśmy w rozdziale Praca wykonana przez siłę zmienną przy okazji dyskusji o pracy wykonywanej przez siły zmienne. Pokazaliśmy wtedy, że energia potencjalna sprężyny rozciągniętej o \( x \) wynosi
1